Протруювання насіння — основний захід для контролю хвороб

Дата: 06.09.2023 11:35

Фото без описуУ районі проходить підготовка до посіву озимих зернових культур під урожай 2024року. Погодні умови загалом сприятливі для проведення підготовки ґрунту, запаси вологи достатні.

Фітосанітарний стан озимих культур в осінній період 2023року залежатиме від якості підготовки насіннєвого матеріалу, додержання сівозміни, обробітку ґрунту, збалансованого внесення добрив, а також, значною мірою, визначатиметься агрокліматичними умовами вегетації. Дотримання сівозміни, правильний підбір попередника складають основу інтегрованого захисту озимих культур від комплексу шкідливих організмів. Добрі попередники – рання картопля, ріпак, багаторічні трави – усувають загрозу від хлібної жужелиці, істотно обмежують загрозу від попелиць, трипсів, кореневих гнилей, септоріозу, фузаріозу, зимуючих бур'янів в посівах озимих зернових. Важливе значення має також оптимальна агротехніка, яка поєднує дві мети – підвищення продуктивності рослин та обмеження розмноження шкідливих організмів. Збалансовані норми мінеральних добрив сприяють отриманню дружніх сходів, швидкому росту, підвищують енергію і темп кущення, в результаті чого рослини стають більш стійкими до пошкоджень та легше їх переносять. Насіннєвий матеріал є одним із джерел інфекційного запасу хвороб, тому важливим етапом підготовки до посіву є протруювання насіння. Протруювання крім знищення зовнішньої та внутрішньої інфекції хвороб, захищає насіння та проростки від повторного зараження інфекцією, яка знаходиться у ґрунті, від пліснявіння та загнивання, ослаблює негативну дію механічного травмування насіння. Протруювання насіння є основним методом запобігання ураженню рослин сажковими хворобами. Для протруювання застосовують один із препаратів згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в УкраїніПроти комплексу хвороб (сажки, кореневі гнилі, пліснявіння насіння, септоріоз, борошниста роса, іржі) – протруєння насіння із зволоженням або водними суспензіями (10 л/т) одного із протруювачів: авіценна, СЕ 0,5-0,6л/т, барітон Супер 97,5ТН 1л/т, бімакс,ТН 0,8-1,0л/га, вайбранс Тріо 60 FS,TH 1,5-2,0л/т, вітавакс 200ФФ, ВСК 2,5-3л/т, вакса, КС, 2,5-3,0 л/т, вінцит 050 КС, 2л/т, вінцит Форте, КС 1,0-1,25л/т, венцедор,ТН 1,0-1,2 л/т, дивідент стар 036, FS, ТН, 1,0 л/т, максимСтар, 025 ТН 1,0-1,5 л/га, максим Форте 050 ТН 1,5- 2,0л/т, кінтоДуо, ТН 2,0-2,5 л/га, дітан М-45, ЗП 2,0-3,0 кг/га, іншими дозволеними. Вибір препаратів в залежності від спектра фунгітоксичної дії та рівнів захисної спроможності стосовно комплексу хвороб, видовий склад яких визначають фітоекспертизою насіння. Системні протруйники краще використовувати безпосередньо перед сівбою. В осередках високої чисельності ґрунтових шкідників за 1-5 днів до сівби насіння доцільно обробити інсектицидним протруювачем (валабі Протект, ТН 0,5-0,1л/т, круїзер, 350 ТН 0,4-0,5 л/т, лайнер, ТН 0,3-0,6л/т, нупрід 600, ТН 0,5-1,6л/т,) або комплексними фунгіцидно-інсектицидними протруювачами: вайбранс Інтеграл 235 FS,TH 1,5-2,0л/т, інітер 600, ТН 0,4-10л/т, ін Сет, ВГ 0,25-0,75 кг/т, Юнта Квадро 373,4 ТН 1,4-1,6 л/т, селестТоп 312,5 ТН 1,0-2,0л/га, селест Макс 165 ТН 1,5-2,0л/т, рекорд Квадро, ТН 0,3-0,4л/т, нупрід Макс,т.к.с. 2,5л/т. При підготовці насіння до сівби ефективним є використання регуляторів росту рослин. При роботі із засобами захисту рослин (в тому числі із протруєним насінням) необхідно суворо дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, регламентів застосування препаратів та правил техніки безпеки.